Veiklioji medžiaga: Papainas
Papajos (Carica papaya) – sultingi vaisiai nuo didelio Caricaceae šeimos augalo. Nors jų paplitimas yra gana neaiškus, papajos gali būti dviejų ar daugiau Carica rūšių, kilusių iš Meksikos ir Centrinės Amerikos, sintezė. Šiandien jos auginamos tropinio klimato šalyse ir šilčiausiose subtropikų dalyse.
Pirmoji rašytinė nuoroda apie papajas datuojama XVIa.
Lotynų Amerikos indėnai ilgą laiką garbino Centrinėje Amerikoje augančias papajas. Ispanų ir portugalų tyrinėtojai papajas atgabeno į daugelį kitų subtropinių žemių, į kurias jie keliavo, įskaitant Indiją, Filipinus ir dalį Afrikos.
Šis gerbiamas atogrąžų vaisius Kristupo Kolumbo buvo garsiai vadinamas „angelų vaisiumi”. XX a. papajos buvo atgabentos į Jungtines Amerikos Valstijas ir auginamos Havajuose (didžiausia JAV augintoja nuo 1920 m). Šiandien didžiausi komerciniai papajų augintojai yra Jungtinės Valstijose, Meksikoje ir Puerto Rike.
Papajų vartojimas turi naudą sveikatai, o teigiamas poveikis pastebimas širdies sistemos veiklai, esant virškinimo sistemos sutrikimams, padeda palaikyti cukraus kiekį kraujyje (kas itin aktualu žmonėms, sergantiems diabetu), palaiko normalų kraujospūdį.
Papajos ne tik saldaus skonio ir saulėtos spalvos tropiniai vaisiai, bet ir daug antioksidacinių medžiagų, tokių kaip karotenoidų, vitaminų C, A, flavonoidų, folio ir pantoteno rūgšties, mineralų šaltinis. Kartu šios maistinės medžiagos palaiko širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą. Be to, papajose esantis unikalus virškinimo fermentas papainas naudojamas sporto ir kitoms traumoms, uždegimams mažinti. Apskritai papaja – skaidulų šaltinis, padedantis išvengti vidurių užkietėjimo ir palaikantis sveiką virškinimo traktą. Vitaminai C ir A reikalingi tinkamai imuninės sistemos funkcijai. Papajos gali prisidėti prie apsaugos nuo ausų infekcijų, peršalimo ar gripo. Jų sudėtyje esantis zeaksantinas, antioksidantas, kuris saugo akis, gali padėti geltonosios dėmės palaikymui.
Cholinas yra labai svarbi ir universali maistinė medžiaga, randama papajose, kuri padeda mūsų miegui, raumenų judesiams, mokymuisi ir atminčiai. Cholinas taip pat padeda palaikyti ląstelių membranų struktūrą bei perduoti nervinius impulsus.